Jakie jest działanie leku wczesnoporonnego

Coraz więcej osób prowadzi aktywne życie seksualne. Często nie myślimy o konsekwencjach, do których zalicza się między innymi ciąża. Wiele kobiet, które zaszły w przypadkową, nieplanowaną ciążę sięga po tabletki wczesnoporonne. Tymczasem okazuje się, że leki wczesnoporonne nie są obojętne dla organizmu. Jak działają? Jakich skutków ubocznych można się spodziewać, sięgając po pigułki wczesnoporonne?

Co zawierają leki wczesnoporonne?

Tabletki wczesnoporonne zawierają w swoim składzie octan uliprystalu. Jest to substancja, która hamuje owulację, wykazując tym samym działanie antykoncepcyjne. Jednocześnie działa również wczesnoporonnie, generując zmiany w endometrium. To właśnie na ich skutek zarodek nie może zagnieździć się w macicy. W efekcie dochodzi do jego obumarcia i wydalenia z organizmu.

Tabletki, a ewentualne skutki uboczne

Zwolennicy swobody wyboru zapominają często, że leki wczesnoporonne nie są obojętne dla kobiecego organizmu. Mogą one wywoływać pewne skutki uboczne. Tym, co pojawia się często po zażyciu tego rodzaju środków są zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Do tego dochodzi ryzyko ciąży pozamacicznej, pigułki wczesnoporonne mogą wywoływać udar mózgu. Również torbiele jajników mogą pojawić się jako odpowiedź organizmu na tabletki poronne.

Tabletki poronne to leki, których nie należy nadużywać. Mogą one mieć wpływ na zdrowie kobiety, dlatego należy się zastanowić przed skorzystaniem z nich.