Jak przykleić panel szklany w kuchni?

Chcesz poprawić wygląd swojej kuchni, ale nie masz pomysłu, jak to zrobić? Dowiedz się, jak przykleić panel szklany w kuchni, a po jego montażu pomieszczenie zmieni swój charakter. Wykończenie ściany w kuchni szkłem jest efektownym, nowoczesnym, a przy tym niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Rosnącą popularność zawdzięcza również nieskomplikowanemu montażowi, do którego nie potrzeba specjalistycznej ekipy budowlanej. Wystarczy odpowiednio dopasowany klej do paneli szklanych. Chcąc wymienić silikon między oknem a parapetem możemy polecić Silikon Extra Monterski marki Den Braven.

Montaż paneli szklanych w kuchni – dlaczego to dobry wybór?

Panel szklany w kuchni jest świetną alternatywą dla wszechobecnych płytek ceramicznych. Nadaje wnętrzu lekkości i elegancji, stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, a co najważniejsze – jest łatwy do utrzymania w czystości. Możemy zamontować panele na kilka sposobów, jednak najprostszym i zarazem najmniej czasochłonnym jest klejenie. Ta metoda jest bezpieczniejsza, ponieważ zmniejsza ryzyko pęknięcia. Pamiętajmy, aby wybierać szkło o podwyższonej odporności termicznej oraz mechanicznej, np. hartowane, bądź laminowane. Przed nałożeniem możemy pomalować je na dowolny kolor. Jeśli jednak zależy nam na panelu bezbarwnym, warto zdecydować się na szkło typu Optiwhite.

Montaż paneli szklanych do kuchni nie jest czymś trudnym i z pewnością sobie z nim poradzisz. Jeśli zastanawiasz się, czym przykleić szkło do ściany, to również podpowiemy Ci, jaki klej warto do tego wykorzystać. Krok po kroku przedstawimy Ci przebieg montażu paneli szklanych, dzięki czemu bez problemu przejdziesz przez ten proces. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Do montażu paneli szklanych w kuchni potrzebujesz:

  • panelu szklanego o min. grubości 4 mm,
  • kleju,
  • pistoletu do kartuszy,
  • silikonu lub akrylu,
  • rękawic.

1. Przygotowanie szkła

Zanim przystąpimy do klejenia paneli szklanych w kuchni, bardzo dokładnie sprawdźmy wymiary szyby. Jeśli na ścianie, na której będzie montowana, znajdują się takie elementy jak kontakt elektryczny czy bateria kuchenna, należy wcześniej precyzyjnie wskazać wymiary szklarzowi, bądź producentowi, u którego zamawiamy produkt. Zwróćmy również uwagę na to, aby brzegi tafli były oszlifowane.

2. Gruntowanie

Panel szklany kupiony do kuchni możemy przymocować bezpośrednio do glazury, która odstaje od ściany na odległość ok. 10 mm. W rezultacie efekt końcowy może nie być zadowalający. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż na gładką, oczyszczoną z resztek kleju i zagruntowaną powierzchnię.

3. Klejenie

Przystępując do klejenia, powinniśmy pamiętać, by środek klejący nakładać jednostronnie na tylną powierzchnię lustra lub szyby. Aplikujemy go pionowymi i równoległymi paskami o średnicy około 10 mm z zachowaniem odpowiednich odstępów. Panel szklany do kuchni przykładamy do ściany i dociskamy, pozostawiając około 2 mm szczeliny. Czynność tę należy wykonać w ciągu 10 minut od nałożenia kleju na mocowany element. W razie potrzeby, jeżeli widzimy, że klej nie związał odpowiednio, dobrze jest podeprzeć przyklejony panel przez około 1-2 dni (w zależności od wielkości i ciężaru danego elementu).

Pamiętajmy, aby klej był wytrzymały, odporny na wysokie temperatury oraz wodę, a przede wszystkim dobrze współpracował ze szkłem czy lustrem. Takie wymagania spełnia np. specjalny klej do paneli szklanych Montagefix-LS firmy Den Braven, który jest bezbarwny i nieagresywny, dlatego bez przeszkód można go łączyć ze szkłem przezroczystym bądź lakierowanym. Dodatkowo wykazuje znikomy skurcz i nie tworzy szkodliwych naprężeń, co jest szczególnie istotne w przypadku klejenia luster lub szkła do mało sztywnych i podatnych na deformację powierzchni np. MDF, drewna, czy płyty OSB.

4. Uzupełnianie szczelin

Miejsca styku szkła z blatem warto uszczelnić za pomocą akrylu bądź silikonu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których tłuszcz, brud, woda lub detergenty przedostają się pod jego powierzchnię. Doskonale sprawdzi się np. X-Polymer do Wewnątrz firmy Den Braven.

Jak widzisz, montaż paneli szklanych w kuchni przebiega dość sprawnie, jeśli odpowiednio się do niego zabierzesz. Wiesz już jak przykleić panel szklany w kuchni i jaki klej do tego wybrać, więc możesz działać. Jeśli interesują Cię tematy budowlane, to polecamy również nasz poradnik – czym zmyć silikon.