Każdy właściciel nieruchomości dokłada wszelkich starań, aby okna spełniały najważniejsze standardy. Okna dachowe to niezwykle ważny element każdego poddasza – i to zarówno z punktu widzenia funkcjonalności oraz wygody użytkowania, jak i estetyki.
W tym przypadku liczy się przede wszystkim właściwość termoizolacyjna oraz izolacyjność akustyczna. Ale nie tylko. Równie istotny jest materiał, z którego okna połaciowe zostały wykonane. Do najpopularniejszych należy zaliczyć drewno, PCV/PVC oraz aluminium.
Drewniane okna do poddaszy
Jednym z najpopularniejszych materiałów, z którego wykonane są okna do poddaszy jest drewno. To co wyróżnia ten materiał, to przede wszystkim walory estetyczne – okna dachowe drewniane po prostu dobrze wyglądają i nadają pomieszczeniu niebanalnego charakteru. Jednak niektórzy właściciele nieruchomości mogą mieć pewne obawy o ich wytrzymałość i trwałość. Nie ma takiej potrzeby.
Jeżeli okna drewniane już na etapie produkcji zostaną odpowiednio zabezpieczone, to nie ulegną uszkodzeniom lub zniszczeniom przez naprawdę długie lata. Jednak decydując się na ten typ okien trzeba pamiętać o tym, iż charakteryzują się one dość wysoką ceną.
Okna połaciowe PCV/PVC
Innym materiałem, z którego okna wykonuje niemal każdy producent okien dachowych to PCV/PVC. Ten typ tworzywa charakteryzuje się przede wszystkim wysoką izolacją cieplną, co jest niewątpliwą zaletą. Dodatkowo są one dostępne w trzech klasach (A, B lub C), które określają ich wytrzymałość. Jednak wadą okien PCV/PVC jest dość niska odporność na różnego rodzaju uszkodzenia, co w konsekwencji może prowadzić do konieczności ich wymiany.
Okno dachowe aluminiowe
Aluminium to kolejne tworzywo, z którego może być wykonane okno dachowe. Ten typ okien staje się coraz popularniejszy. Co o tym decyduje? Otóż są one dosyć sztywne, co sprawia, iż doskonale sprawdzają się na dużych przeszkleniach. Dodatkowo dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co powoduje, iż łatwo je dopasować do każdej aranżacji.
Jaki materiał na okna dachowe jest najlepszy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każdy z nich ma swoje zalety i wady. Dlatego też wybór konkretnego tworzywa to kwestia bardzo indywidualna.