Odklejanie listwy przypodłogowej

Demontaż listew przypodłogowych jest konieczny w wielu przypadkach. Zmiana aranżacji wnętrza, uszkodzony fragment paneli lub potrzeba ukrycia nowych kabli, to tylko niektóre z nich. Listwy mogły zostać przytwierdzone za pomocą kołków, ale także odpowiednio przeznaczonego do tego kleju. Modele przymocowane tym drugim sposobem zazwyczaj bardzo mocno trzymają i trzeba się chwilę natrudzić, by je odkleić. Podpowiadamy więc, jak najprościej zdjąć listwy przypodłogowe, aby nie uszkodzić podłogi i ściany. Jeśli natomiast chcesz wymienić silikon między oknem a parapetem, to polecamy Silikon Extra Monterski marki Den Braven.

Listwy przypodłogowe – do czego służą?

Listwy przypodłogowe mają do spełnienia kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim chronią krawędzie desek lub paneli podłogowych przed uszkodzeniami, pozwalają ukryć kable, zasłaniają niedociągnięcia i nierówności powstałe w trakcie prac wykończeniowych oraz maskują wszelkie szczeliny dylatacyjne, które pozostawia się w celu odpowiedniej pracy materiału podłogowego. Zatem są nie tylko estetycznym wykończeniem parkietu, ale również zabezpieczają posadzkę przed kurzem i zabrudzeniami, a ścianę przed śladami od wody, które mogłyby powstać podczas mycia podłóg.

Materiały na listwy przypodłogowe oraz sposoby ich montażu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew przypodłogowych, zróżnicowanych pod względem rozmiarów, wzorów i kolorów. Do najpopularniejszych odmian tego typu wykończenia ścienno-podłogowego należą listwy drewniane przypodłogowe oraz listwy wykonane z PCV lub MDF. Mocuje się je najczęściej przy pomocy kołków lub specjalnych klipsów montażowych, które umieszcza się we wcześniej wywierconym ściennym otworze lub używając kleju montażowego. Ważne, aby dopasować klej do listew przypodłogowych, a dokładniej do materiału, z jakiego zostały wykonane. Dodatkowo powinien być on trwale elastyczny, jak np. Mamut Glue. Tylko w ten sposób unikniemy ich odklejania się w trakcie eksploatacji. Przy wyborze kleju do listew przypodłogowych należy też zwrócić uwagę na rodzaj podłoża, na którym ma być ona zamontowana. To też ważna kwestia, której nie wolno pominąć.

Kiedy i po co demontujemy listwy przypodłogowe?

Demontaż listew przypodłogowych zalecany jest zwłaszcza przy większym remoncie mieszkania, np. podczas malowania ścian. Dzięki temu nie zabrudzimy ich farbą. Inne powody demontażu to chęć dostania się do przewodów elektrycznych, naprawa uszkodzonej podłogi, poprawienie źle przyklejonej listwy lub całkowita wymiana wszystkich listew przypodłogowych na nowe. Listwy przykręcone lub zawieszone na haczykach można szybko i łatwo zdjąć albo odkręcić. Trochę więcej czasu zajmuje odklejanie listew przypodłogowych, ale z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności jest to również możliwe.

Jak odkleić listwy przypodłogowe?

Demontaż klejonych listew przypodłogowych należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić ściany, podłogi i samej listwy. Na pewno łatwiej i szybciej podjąć się demontażu listwy przypodłogowej, kiedy była ona przymocowana za pomocą kołków. Wystarczy do tego jedynie śrubokręt i chwila czasu. Jednak gdy była przymocowana za pomocą kleju do listew przypodłogowych, to demontaż wymaga trochę więcej pracy. Najpierw trzeba delikatnie przyciąć lakier lub akryl, którym pokryta jest górna krawędź listwy. Najlepiej zrobić to nożykiem do tapet. Następnie listwę trzeba podważyć, np. przy użyciu dłuta, śrubokrętu płaskiego czy łomu i lekko pociągnąć dane narzędzie do siebie. Próbę należy powtórzyć w odstępach co 10-20 centymetrów. Aby klej łatwiej odszedł od farby lub tapety, można pod dłuto podłożyć, np. kawałek drewnianego klocka.

Ponowny montaż listew przypodłogowych

Wymiana listew przypodłogowych nie należy do najtrudniejszych zadań. W celu ponownego ich zamontowania, trzeba wcześniej usunąć wszelkie pozostałości po poprzednim kleju, lakierze i farbie. Fragment podłogi lub ściany, który znajdował się pod listwą, można przetrzeć papierem ściernym. Potem należy starannie zagruntować ścianę do wysokości listwy, poczekać do jej wyschnięcia. Dzięki temu podłoże będzie wyrównane, a listwy będą lepiej się trzymać. Na końcu na listwie rozprowadzamy punktowo klej montażowy, np. Montagefix-N firmy Den Braven oraz przyciskamy do ściany. I gotowe!