Jak dbać o okna do poddaszy?

Każdy chce, aby wystrój jego domu był jak najbardziej estetyczny. Okna dachowe nadają poddaszu oryginalnego i niebanalnego charakteru. Jednak jeżeli mają zachować swoją funkcjonalność i estetykę przez naprawdę długi czas, to wymagają odpowiedniej konserwacji i dbania o nie. Każdy producent okien dachowych już na etapie sprzedaży powinien poinformować kupującego o takiej konieczności i przekazać najbardziej praktyczne wskazówki. Jak zatem dbać o ten rodzaj okien? Oto kilka podstawowych informacji.

Odpowiednia konserwacja okien

Okna do poddaszy muszą być konserwowane we właściwy sposób, aby długo zachowały swój wygląd i funkcjonalność. Do najważniejszych czynności należy zaliczyć:

  • regularne sprzątanie liści i innych zanieczyszczeń z kołnierza (co gwarantuje odpowiedni odpływ wody deszczowej),
  • usuwanie śniegu i lodu z rynienek podczas zimowych miesięcy,
  • malowanie okien lakierem co 2 – 3 lata (ten okres powinien być uzależniony od stopnia wyeksploatowania okien),
  • czyszczenie i smarowanie okien (minimum raz w roku).

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, iż żadnym zabiegom nie powinna być poddawana uszczelka EPDM, która jest fabrycznie zamontowana w oknach. Taka uszczelka jest zrobiona z syntetycznego kauczuku, co zapewnia jej odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wybór właściwych środków

Okna dachowe muszą być regularnie konserwowane – to nie ulega wątpliwości. Jednak aby konserwacja przyniosła oczekiwane rezultaty, musi być wykonana odpowiednimi środkami. Producenci okien dachowych ostrzegają, iż nie powinno się używać zasadowych lub kwasowych środków, które są dosyć agresywne i mogą uszkodzić okna. Najlepsze są te o neutralnym PH, które wyczyszczą okna i pokryją je ochronna powłoką, a jednocześnie nie pozostawią rys na ich powierzchni.

Okna dachowe mogą służyć i dobrze wyglądać przez naprawdę długi okres czasu. Wystarczy dbać o nie w odpowiedni sposób.